anima humana logo stowarzyszenie anima humana opp poczta anima humana
Wybierz język... flaga polska flaga niemiecka

renata czernecki zdjecie Autor: Renata Czernecki - absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

BULIMIA

zdjęcie bulimia

Bulimia (grec. bulimia – byczy głód) jest to schorzenie o podłożu psychicznym, polegające na niekontrolowanym świadomym objadaniu się, prowokowaniu wymiotów, stosowaniu środków moczopędnych i przeczyszczających. Zachowaniom tym najczęściej towarzyszy poczucie wstydu, winy i wstrętu do samej siebie.

Symptomatologia i przebieg. Dziewczęta z problemem bulimii nadmiernie koncentrują się na własnym wyglądzie, masie ciała i jedzeniu. Postrzegają swoje ciała jako nienaturalnie grube. Często przeglądają się w lustrze, ważą, a wyniki wpisują do zeszytu. Każdy najmniejszy przyrost masy ciała powoduje, że stają się rozdrażnione i zaostrzają swoją dietę. Ze względu na to, że masa ciała chorej przez długi okres znajduje się w granicach normy, trudno jest dostrzec przez najbliższe otoczenie objawy choroby. Zaburzenia w odżywianiu o charakterze bulimicznym mogą być spowodowane również czynnikami biologicznymi tj. obecność innych chorób np. depresja, zaburzenia mechanizmów kontroli ośrodka sytości, predyspozycje genetyczne. Również duże znaczenie ma rodzina, w której wystąpił problem. Najczęściej skoncentrowana jest na wyglądzie zewnętrznym, konflikty rozwiązywane są burzliwie, dzieci włączane są w konflikty małżeńskie, a ich potrzeby emocjonalne nie są zaspokajane. W rodzinie występują różne nałogi oraz zdarzają się przypadki otyłości jej członków. Osoby cierpiące na bulimię cyklicznie objadają się bardzo dużą ilością pokarmu w tzw. ataku bulimicznym, aż do uczucia nudności, nadmiernej pełności w żołądku lub do powrotu współlokatorów. Podczas "sesji objadania" nie jedzą pokarmów trudnych do zwymiotowania. zdjęcie bulimia Czasami podczas ataku dziewczęta są w stanie zjeść suchy ryż, makaron, surowe ziemniaki, zamrożone mięso, a nawet resztki wyjęte ze śmietnika. W obawie przed przyrostem masy ciała prowokują wymioty, w łazience, w swoim pokoju, a nawet na podwórku, wkładając palec do ust łaskocząc przełyk. Jeżeli nie osiągają pożądanego skutku wykorzystują do tego celu trzonek ze sztućców, długopisy, ołówki, sznurki, kable i w ten sposób pobudzają perystaltykę przewodu pokarmowego. Wywołanie wymiotów z jednej strony powoduje, że chora czuje się odprężona, z drugiej zaś ma poczucie winy i wstydu. Po ataku obżarstwa jest zmęczona, obojętna i apatyczna. Bulimia prowadzi do licznych zaburzeń fizycznych, psychicznych i społecznych. Dziewczęta m.in. są osłabione, mają bóle głowy, zawroty, zdarzają się omdlenia, ubytki w uzębieniu spowodowane kwasem żołądkowym. Często dochodzi do zaburzeń miesiączkowania, zaburzeń pracy jelit, ran przełyku, twarz jest opuchnięta i obrzęknięte gruczoły ślinowe. Zaburzenia psychiczne objawiają się dużym napięciem, niepokojem, drażliwością, huśtawką nastrojów, niską samooceną, depresją, myślami samobójczymi, uczuciem wewnętrznej pustki. Pojawiają się konflikty z prawem, problemy finansowe, absencja w szkole. Chora unika kontaktów z rówieśnikami, ponieważ czuje się niezrozumiana. Często współtowarzyszą kłótnie rodzinne.

Terapia głównie polega na podwyższeniu samooceny, ustabilizowaniu masy ciała, wyeliminowaniu złych nawyków żywieniowych oraz rozwijaniu zdolności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Ważnym elementem w terapii jest terapia rodzinna, która zależy od czasu trwania choroby oraz wieku, w którym dziewczyna zachorowała. Dziewczęta z bulimia psychiczną często są przekonane, że same poradzą sobie z chorobą. Ze względu na poczucie wstydu i winy obawiają się reakcji najbliższego otoczenia. Pomocy poszukują dopiero w sytuacji nawarstwiających się problemów zdrowotnych i społecznych.

opracowanie na podstawie:
Marta Kowalczuk "Pedagogiczna diagnoza i profilaktyka zaburzeń odżywiania się młodzieży szkolnej".

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub wsparcia


Chcesz aby Nasza działalność dalej się rozwijała?
dotacja anima humana
Strona główna   Aktualności   Kontakt   Kopiowanie całości lub fragmentów bez zgody autora zabronione. monitoring pozycji admin Czernecki Dariusz Google