anima humana logo stowarzyszenie anima humana opp poczta anima humana
Wybierz język... flaga polska flaga niemiecka

renata czernecki zdjecie Autor: Renata Czernecki - absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

INTERNET

Uzależnienie od Internetu zostało nazwane cichym uzależnieniem. Osoby uzależnione od Internetu same zauważają, że zbyt długo czasu spędzają przy komputerze, zanim inni to dostrzegą. Mają świadomość, że mało czasu poświęcają rodzinie, znajomym, ale nie ma to dla nich znaczenia, wolą świat wirtualny. Osoba uzależniona od komputera traktuje go nie tylko jako miejsce zdobywania informacji, ale ucieczkę przed trudnościami.
Świat wirtualny kusi dzieci, młodzież, dorosłych swoimi nieograniczonymi możliwościami. W Internecie można wszystko opublikować, zawiązać można znajomości, dokonać zakupów. Internet wykorzystywany jest do zdobycia informacji ale jest również miejscem, gdzie kłamstwo jest powszechne, gdzie funkcja kopiuj – wklej zmienia młode pokolenia w "cyfrowych złodziei" przywłaszczając sobie cudze przemyślenia. Wirtualne Las Vegas zachęca do hazardu. Kliknięcie parę razy w klawiaturę powoduje, że potencjalny użytkownik może znaleźć się w wirtualnym Las Vegas. Rozpowszechnienie kasyn w Internecie dramatycznie zwiększyło uzależnienie od gier hazardowych, które potęgowane jest łatwym dostępem. Można grać wszędzie, gdzie tylko jest komputer i Internet. Szczególne niebezpieczeństwa związane są z hazardem internetowym wśród dzieci. Karmi on bowiem dziecięce fantazje zdobyciem czegoś za nic.

Wirtualny świat, czyli drugie życie uzależnionych od Internetu – dotyczy to głównie gier sieciowych takich jak np.: Second Life, która stanowi alternatywę wobec stresu i frustracji rzeczywistego świata. Ludzie uzależniają się od życia wolnego od odpowiedzialności. W "drugim życiu" można wszystko – latać, zmieniać płeć, tworzyć ludzi, zabijać, być zabijanym – bez konsekwencji. Dla wielu osób to miejsce realizacji wszelkich grzechów. Grom internetowym towarzyszy tworzenie świata simulacrum, czyli świata odrealnionego. Ten świat jest bardzo atrakcyjny i łatwo dostępny i to m.in. powoduje jego popularność. Twórcy gier to profesjonaliści. Gracz ma wrażenie jakby był jego realnym uczestnikiem. Ma poczucie przenikania do innej rzeczywistości. Zmysły i uwaga osoby angażowane są w taki sposób, że te ulegają złudnemu wrażeniu rzeczywistości, w której bierze czynny udział, czyli gracz znajduje się w tzw. ergotycznym wymiarze gier. Uciekanie w simulacrum powoduje, że w realnym świecie ludzie czują się zagubieni, ich wiedza na temat rzeczywistości jest coraz uboższa. Zamiast tworzyć świat realny tworzą wirtualny, w którym zawiązują więzi. Niebezpieczeństwo gier sieciowych polega na tym, że jej uczestnicy przestają być aktywnymi członkami społeczeństwa

Możliwości Internetu są nieograniczone. Ludzie w Internecie tworzą społeczeństwa sieci. Budują wspólnoty kierując się wspólnymi zainteresowaniami, wartościami, poczuciem podobieństwa, używają podobnych słów. Nie wszyscy siecioholicy uzależnieni są od tego samego. Mogą nadawać swemu uzależnieniu osobisty charakter wybierając konkretną formę i sposób radzenia sobie z problemami. W sieci można zatem, uzależnić się od hazardu, zakupów, pornografii, gier, czatów.

Uzależniony od Internetu jest świadomy, że zmienia on jego dotychczasowe życie. Osoby takie stają się coraz bardziej skryte. Pojawiają się kłamstwa, nie mówią ile czasu spędzają w wirtualnym świecie, oszukują rodziców, mężów, żony, że muszą dłużej pracować do późnych godzin nocnych, a tymczasem korespondują ze swoimi wirtualnymi sympatiami. Zajęcia i zainteresowania, które były do tej pory istotne, przestają być ważne. Im dłużej osoba przebywa poza Internetem tym intensywniejsze stają się nieprzyjemne uczucia. Ulgę przynosi tylko ponowne zalogowanie się do sieci. Nałogowy użytkownik wstydzi się swoich zachowań. Boi się odkrycia prawdy, co tak naprawdę robi w Internecie, z drugiej strony boi się utracić wirtualny świat, który jest dla nich ucieczką od problemów i stresu dnia codziennego. Uzależniony nosi w sobie poczucie wstydu, z powodu podwójnego życia, dlatego uniemożliwia mu to otwarcie się na kogokolwiek. Zaburzenie to może zrujnować całe życie. Według lekarzy objawem uzależnienia jest nasilające się zachowanie destrukcyjne, które wymyka się spod kontroli.
O uzależnieniu od Internetu można mówić wówczas, gdy osoba:

  • pozostaje dłużej online niż początkowo zaplanowała,
  • nie potrafi zapanować nad sposobem, w jaki korzysta z Internetu,
  • ucieka w kłamstwa, aby ukryć przed swoimi bliskimi, terapeutami rozmiary swojej aktywności Internetowej,
  • wchodzi do Internetu, aby uciec przed problemami i sprawami dnia codziennego,
  • czuje się zdenerwowana, przygnębiona, sfrustrowana, gdy nie może korzystać Internetu przez krótki czas,
  • korzysta z komputera nawet jeżeli jest on przyczyną problemów w życiu codziennym
  • zauważa, że najbliżsi są zaniepokojeni sposobem korzystania przez nią z Internetu.
Uzależnienie od Internetu, tak samo jak od alkoholu lub narkotyków, wyniszcza. Nie występują symptomy fizyczne uzależnienia, ale pociąga za sobą problemy interpersonalne i społeczne. Może być przyczyną izolacji, depresji, rozpadu małżeństwa, wyrzucenia ze szkoły, pracy, problemów z nauką, problemów finansowych, czy zdrowotnych. Terapia uzależnienia od Internetu jest bardzo trudna ze względu na mało znane i mało zbadane aspekty zaburzenia. Wykorzystuje się doświadczenie grup wsparcia realizujących Program Dwunastu Kroków, który mimo, że został stworzony z myślą o uzależnieniu od alkoholu również z powodzeniem realizowany jest przez osoby cierpiące na uzależnienie od Internetu.

Uzależnienie może zataczać coraz większe kręgi. Każdy z nas może być ofiarą nałogu w rzeczywistości ponowoczesnej i konsumenckiej. Rozbudzanie przez różne środki masowego przekazu potrzeb prowadzi do zaniku rozsądku i umiaru. Dobrze jest zastanowić się nad duchowością franciszkańską, nawołująca do prostoty życia i wdzięczności. Postawa pełna wdzięczności sprawia, że stajemy się skromni, pokorni i mamy świadomość, że wszystko jest darem.

Opracowanie:
S. M.B. Pecyna "Psychologia kliniczna w praktyce pedagogicznej"
I. Kowalewski" Promocja zdrowia i bezpieczeństwo w szkole wyższej"
Ks. G. Polok "Rozwinąć skrzydła" "Młodzi w pułapce uzależnień" broszura
J. Malinowski "Palenie tytoniu. Wpływ na zdrowie i program walki z nałogiem"
K. Young, P. Klausing OSF "Uwolnić się z sieci. Uzależnienie od Internetu"

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub wsparcia


Chcesz aby Nasza działalność dalej się rozwijała?
dotacja anima humana
Strona główna   Aktualności   Kontakt   Kopiowanie całości lub fragmentów bez zgody autora zabronione. monitoring pozycji admin Czernecki Dariusz Google