anima humana logo stowarzyszenie anima humana opp poczta anima humana
Wybierz język... flaga polska flaga niemiecka

darek czernecki zdjecie

SZKODLIWOŚĆ KAWY

kawa plakat

Jak ukryć przed innymi ludźmi prawdę, która jest dla nas niekorzystna? Ludzkość zna wiele sposobów na oszukiwanie bliźnich. Najlepszym jest brak jakichkolwiek innych świadków poza samym sprawcą. Pominiemy tutaj psychologiczne aspekty życia wewnętrznego takiego sprawcy (tutaj odsyłam do utworów F. Dostojewskiego), a skupimy się nad problemem „Co zrobić w sytuacji, kiedy SĄ świadkowie” ? Na domiar złego ci świadkowie mają dostęp do internetu i informują wszystkich o swojej wiedzy w tym temacie. Sprawdzoną i niestety skuteczną metodą stosowaną przez sprawców jest … DEZINFORMACJA czyli publikowanie, rozpowszechnianie, powielanie informacji dla nich korzystnych i jednocześnie sprzecznych z doniesieniami osób prawdomównych. Im większym dysponują kapitałem, tym większa liczba ich informacji przeniknie do świadomości społecznej. Część ludzi uwierzy tym, część tamtym, a reszta ludzi nie uwierzy NIKOMU – ponieważ brak autorytetów (a na taki cierpi współczesny świat) prowadzi do bierności, zniechęcenia , a nawet nihilizmu (np.: uważamy, że niczego nie możemy być pewni) lub relatywizmu (np.: twierdzimy, że każdy ma swoja prawdę).

Tak jest m.in. w przypadku kawy. Dotarcie do RZETELNYCH informacji na temat szkodliwości picia kawy jest pracochłonne gdyż funkcjonuje w internecie OLBRZYMIA liczba wpisów o przeciwnej treści. Nienaukowe informacje traktujące o zaletach picia kawy zaciemniły obraz do tego stopnia, że wielu ludzi nie przyjmuje do wiadomości (bo tutaj nie może być mowy o wierze), że w badaniach naukowych szkodliwość picia kawy została jednoznacznie wykazana.
Przedstawiam kilka przykładów i zachęcam do samodzielnego wyszukiwania informacji na ten temat. Proszę o przesyłanie takich informacji (jedynie dotyczących udokumentowanych badań naukowych) na adres list@anima-humana.com. Będę je systematycznie publikował i udostępniał szerszemu gronu czytelników.

Zwykła filiżanka kawy zawiera od 68 do 150mg kofeiny. Średni obywatel spożywa codziennie 280mg kofeiny wypijając 2-3 filiżanki kawy. Taka dawka środka stymulującego zdaniem specjalistów nasila aktywność behawioralną, a jego regularne zażywanie wywiera wpływ na nastrój i zachowanie, a także prowadzi do pojawienia zespołu abstynenckiego po przerwaniu jego zażywania.

kawa plakat
 • Cukrzyca
Dr James Lane z Uniwersytetu Duke’a przytacza liczne badania, w których wykazano, że kofeina zwiększa oporność na insulinę (upośledzenie tolerancji glukozy) u dorosłych niechorujących na cukrzycę. Efekt ten podnosi prawdopodobieństwo, że zdrowe ale podatne osoby w końcu zachorują na tę chorobę. Natomiast u osób z cukrzycą typu 2 badania pokazały, że wypicie napoju z kofeiną, np. kawy, potęguje wzrost stężenia glukozy we krwi, który występuje na skutek spożycia węglowodanowego pokarmu. Takie działanie, zwiększające poziom cukru, odwraca rezultaty leczenia cukrzyków nakierowanego na ustabilizowanie jego poziomu.
James D. Lane, profesor fizjologii na Uniwersytecie Duke’a, pt. “Caffeine, Glucose Metabolism, and Type 2 Diabetes.” (pl. Kofeina, Metabolizm Glukozy a Cukrzyca Typu 2). Krótkie omówienie tego tekstu, zatytułowane „Caffeine and Diabetes: Helpful or Harmful?” (pl. Kofeina a Cukrzyca: pomaga czy szkodzi?), zamieścił 8 kwietnia 2011 magazyn „Science Daily”.
 • Nadciśnienie
Wyniki badań wskazują, po raz pierwszy, że kofeina wywiera niekorzystny wpływ na stan aorty u pacjentów leczonych na nadciśnienie tętnicze. Wykazano istotny wpływ spożycia kofeiny na ryzyko sercowo-naczyniowe w tym schorzeniu.
(American Journal of Hypertension Tom 16, Issue 1 , styczeń 2003, strony 63-66)
 • Osteoporoza
Badania wykazały, że wśród starszych kobiet z zaburzoną równowagą wapniową spożycie kofeiny może prowadzić do uszkodzeń kości udowej.
Journal of Bone and Mineral Research Volume 7, Issue 4, pages 465–471, April 1992 kawa plakat
 • Ciąża
Wielu ludzi pijących napoje kofeinowe uważa, że kofeina jest stosunkowo bezpieczna. Lecz w rzeczywistości stanowi ona zagrożenie dla każdego człowieka, a szczególnie dla kobiet w ciąży. Oto niektóre fakty:
 • 300mg kofeiny dziennie (3 filiżanki kawy, 6 filiżanek herbaty) wywołuje spowolnienie wzrostu i rozwoju płodu.
 • 300 mg kofeiny dziennie w ciągu miesiąca przed zajściem w ciążę dwukrotnie zwiększa ryzyko poronienia.
 • Zatruwające płód działanie kofeiny jest o wiele silniejsze u kobiet palących.
 • 200mg kofeiny dziennie zwiększa prawdopodobieństwo odklejenia łożyska.
 • Eksperymenty prowadzone na samicach naczelnych dowiodły, że działanie kofeiny (u samic, którym podawano kofeinę) zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z niedowagą, poród martwego płodu i poronienie.
 • Spożycie kofeiny stwarza dodatkowe obciążenie układu sercowo-naczyniowego płodu.
 • U potomstwa zwierząt, którym w warunkach laboratoryjnych podawano kofeinę, w kolejnych miesiącach i latach życia występowały zaburzenia na poziomie neurochemicznym, fizycznym i behawioralnym.
 • Działanie kofeiny na płód w okresie rozwoju płodowego może wywołać długotrwałe zaburzenia behawioralne związane ze zmianami neurochemicznymi w korze mózgu i hipokampie.
 • Spożycie przez matkę napojów kofeinowych może wywołać osłabienie rozwoju nerwów i mięśni oraz zwiększyć pobudliwość noworodka.
Opracowano na podstawie:
http://www.zentrum-der-gesundheit.de
http://www.caffeineinformer.com
http://www.health.harvard.edu
http://nowadebata.pl
http://www.sciencedirect.com
http://journals.lww.com
http://onlinelibrary.wiley.com

Chcesz aby Nasza działalność dalej się rozwijała?
dotacja anima humana
Strona główna   Aktualności   Kontakt   Kopiowanie całości lub fragmentów bez zgody autora zabronione. monitoring pozycji admin Czernecki Dariusz Google