anima humana logo stowarzyszenie anima humana opp poczta anima humana
Wybierz język... flaga polska flaga niemiecka

renata czernecki zdjecie Autor: Renata Czernecki - absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

STRONA GŁÓWNA

zdjęcie otyłość Definiowana jest jako nadmierne odkładanie się tłuszczów w organizmie, w szczególności w tkance podskórnej. Wagę ciała ocenia się na podstawie wskaźnika BMI, czyli Body Mass Index.

O otyłości mówimy, gdy waga przekracza normy ciężaru ciała o 20%. Osoby chorobliwie otyłe, to takie, których waga jest o 100% większa niż przewiduje norma. Zaburzenia w wadze zagrażają zdrowiu i ograniczają aktywność. Bardzo ważne jest rozmieszczenie tłuszczu w organizmie. Odłożony tłuszcz w okolicy brzucha jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny niż w okolicach biodra i ud, ponieważ zwiększa ryzyko cukrzycy, udaru i choroby wieńcowej. O ryzyku mówimy wówczas, gdy obwód talii przewyższa obwód bioder. Jak wynika z badań wskaźnik ten również informuje nas o poziomie "dobrego cholesterolu" HDL. Wyższy poziom HDL-u odnotowuje się u osób z figurą gruszki niż z figurą jabłka niezależnie od płci.

Otyłość powoduje problemy kostno-stawowe, zaburzenia przemiany materii, hiperlipidemię, podwyższone ryzyko zachorowań w życiu dorosłym na choroby nowotworowe oraz układu krążenia, choroby płuc i nerek, cukrzycę. Może być przyczyną powikłań przy porodzie i zabiegach chirurgicznych. Otyłość również ma znaczenie psychospołeczne zwłaszcza w okresie adolescencji. Najczęściej powoduje niską samoocenę, skłonności do izolacji i depresji. Etiologia otyłości ma różne podłoże. Może być spowodowana czynnikami genetycznymi, czynnikami psychospołecznymi poprzez lansowanie nowych wartości oraz czynnikami ekonomicznymi czyli łatwy dostęp do żywności wysokoprzetwożonej, genetycznie modyfikowanej.

Bardzo ważnym czynnikiem jest edukacja od najmłodszych lat polegająca na uświadamianiu potrzeby zdrowego odżywiania, utrzymywania zdrowia psychicznego i fizycznego. Zdrowe odżywianie polega na dostarczaniu do organizmu odpowiednio zbilansowanej ilości pokarmów, pokrywających pełne zapotrzebowanie na energię i wszystkie składniki odżywcze tj. białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, sole mineralne i wodę.

opracowanie na podstawie: E. Syrek, K. Borzucka-Sitkiewicz "Edukacja zdrowotna"

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji lub wsparcia


Chcesz aby Nasza działalność dalej się rozwijała?
dotacja anima humana
Strona główna   Aktualności   Kontakt   Kopiowanie całości lub fragmentów bez zgody autora zabronione. monitoring pozycji admin Czernecki Dariusz Google